Останні новини

Блог

Криза в Україні: сучасний стан та перспективи подальшого розвитку

 

Найбільш тривала і найбільш смертельна криза в Україні з часів незалежності почалася як протест проти того, що уряд відкинув плани налагодження більш тісних торговельних зв'язків з Європейським Союзом і з тих пір стимулював загострення напруженості між Росією і західними державами. Криза виникла через більш ніж двадцять років слабкого управління, односторонньої економіки, де домінують олігархи та сильної залежність від Росії.

 

Після відставки Президента Віктора Януковича в лютому 2014 року Росія анексувала Кримський півострів і місто Севастополь, та розгорнула десятки тисяч сил біля кордону східної України, де виник конфлікт між проросійськими сепаратистами і новим урядом.

 

Нині, невирішеність конфлікту ускладнює для України проведення реформ у 2019 році. Україна стоїть перед двома серйозними і безпосередніми викликами: озброєні проросійські сепаратисти у східній частині країни та різке загальнонаціональне економічне погіршення. Економіка України жорстоко скоротилася за останній рік, і вона все ще обтяжена корупцією та неефективностю, яка напружує фіскальний баланс, обмежує економічне зростання і підриває крихку політичну єдність.

 

Американські чиновники кажуть, що дії Росії в Криму та на сході України порушують міжнародне право, включаючи положення про невтручання в Статут ООН, Договір про дружбу та співробітництво між Росією та Україною 1997 року, який вимагає від Росії поважати територіальну цілісність України, і Будапештський меморандум про гарантії безпеки від 1994 року, підписаний Сполученими Штатами, Великобританією та Росією. Саме цей документ надав Україні гарантії безпеки в обмін на відмову від ядерного арсеналу. Зі свого боку, Росія відкинула звинувачення, що вона порушує міжнародне право. На жаль, Москва не виявила готовності припинити конфлікт, який продовжує кипіти в Донбасі на сході України, не кажучи вже про статус Криму.

 

Проте незважаючи на це, Україна неухильно відходить від Росії, про що свідчать опитування громадської думки. У 2018 році опитування Київського міжнародного інституту соціології показало, що 47% українців виступають за інтеграцію з Європейським Союзом, а 12% - за приєднання до Євразійського економічного союзу під керівництвом Росії. Багато людей у країні, де російська мова колись використовувалася так само часто, як і українська, сьогодні зробили політичний вибір використовувати тільки українську мову.

 

 В економічному відношенні Україна також рухається на захід. Торгівля між Україною та ЄС становила понад 40% від загального обсягу України в 2018 році. Україна сьогодні не імпортує природного газу безпосередньо з Росії, що є яскравим фактом, враховуючи, що в 1990-х роках близько 75% природного газу України надходило з Росії або з Центральної Азії через Росію. Будь-який газ з російського походження, який Україна сьогодні використовує, походить з Центральної Європи.

 

Президентські та парламентські вибори в Україні 2019 року є найбільш важливими, оскільки країна стала незалежною майже три десятиліття тому. Існує реальна можливість, що Україна може повторити своє хаотичне минуле після Помаранчевої революції, адже нездатність майбутніх виборців створити власний уряд може знову призвести до хаосу і нестабільності.

 

Результати виборів 2019 року визначатимуть, чи буде Україна відчувати помаранчеву нестабільність, або стабільність і прогрес Євромайдану. Якщо українські виборці обируть останнє, європейська інтеграція України до 2024 року буде незворотною. Якщо відбудеться перше, кінцевий результат може бути непередбачуваним, і це буде жахливою ганьбою після прогресу останніх чотирьох років.

683
2019-03-04

Маріна Запаранчук

студентка, політолог, НПУ імені М.П.Драгоманова