Останні новини

Новина

Грай чесно! Чому допінг це небезпека в спорті?

Проблема допінгу в спорті існує протягом багатьох десятиліть, однак її законодавче регулювання в Україні, так би мовити, кульгає. Застосування допінгу - одна з ключових проблем сучасного спорту. Допінг може допомогти спортсменам зміцнити м’язи, зменшити втому, вгамувати біль. Проте застосування допінгу несе суттєву небезпеку для здоров’я, може спричинити інвалідність чи навіть смерть. Багато препаратів заборонені у спорті через руйнівну дію, яку вони наносять здоров’ю спортсменів.

 

До допінгів належать усі психостимулятори, дихальні аналептики, антидепресанти, наркотичні анальгетики, сердечні глікозиди, тестостерон та анаболічні стероїди, кортикостероїди, пептидні гормони, бета-блокатори, транквілізатори, снодійні засоби, марихуана, алкоголь тощо. Найчастіше випадки вживання заборонених речовин зустрічаються в циклічних видах спорту: плавання, легкоатлетичні дисципліни, лижні перегони, ковзанярський та велоспорт, усі види греблі та ін. Тому боротьба з допінгом і вибудовування дієвої системи антидопінгової освіти – постійний головний біль керівників та фахівців федерацій з цих видів спорту.


Незважаючи на багаторічну історію допінгу та безліч летальних випадків серед спортсменів, які вживали такі препарати, Всесвітнє антидопінгове агентство (WADA) було створене лише у листопаді 1999 р. Воно було засноване за ініціативою різних спортивних організацій, включаючи Міжнародний олімпійський комітет, та урядів деяких країн. Основним девізом WADA стало гасло: «Грай чесно!». Основним документом, що регулює роботу антидопінгових служб, став Всесвітній антидопінговий кодекс, нова редакція якого набула чинності у 2015 р. Створення WADA об'єднало антидопінгові служби різних країн, які були зацікавлені в тому, щоб їхні спортсмени, котрі приймають заборонені препарати, не потрапляли на великі турніри та «відсіювалися» ще під час внутрішніх змагань.

 

Хоча зі створенням WADA боротьба з допінгом значно посилилася, говорити про повне викорінення цього поняття у спорті не доводиться. Поширенням допінгу займаються досить серйозні тіньові структури, протистояти яким можливо лише на найвищому рівні. Це зрозуміло, адже олімпійський рух за останні 30 років став дуже прибутковою справою. Наразі професійним спортом можна заробити величезні гроші. Тож не дивно, що дедалі збільшується кількість людей, які згодні заради цього ризикувати здоров'ям і репутацією.


Велика частка проблем полягає в тому, що заборонений список WADA охоплює величезну кількість речовин, котрі входять до препаратів, які широко застосовуються населенням у повсякденному житті та знаходяться у вільному продажі. Відомо чимало випадків, коли спортсмени приймали вітаміни або біодомішки, здавалося б, із нешкідливим складом, але згодом дискваліфікувалися. З'ясовувалося, що нібито нешкідливі пігулки містили заборонені антидопінговим кодексом речовини. Проте на коробці з препаратом їх найменування чомусь не були вказані.


Список містить перелік заборонених у спорті речовин і методів та оновлюється не рідше ніж 1 раз на рік. Субстанція або метод можуть потрапити до забороненого списку, якщо відповідають двом з трьох критеріїв: допомагають спортсменові отримати перевагу над суперниками, небезпечні для здоров'я спортсмена або суперечать духу спорту. Також субстанція або метод мають бути внесені в заборонений список, якщо вони здатні маскувати використання інших заборонених субстанцій і методів.


При цьому спортсмен має право використати заборонені субстанції або методи в терапевтичних цілях, за умови отримання дозволу від антидопінгової організації. Мета Міжнародного стандарту терапевтичного використання – гармонізувати процес надання дозволу на терапевтичне використання в різних видах спорту та країнах. Проблема допінгових препаратів не обмежується лише професійним спортом. Іноді до застосування анаболічних стероїдів вдаються не тільки спортсмени задля поліпшення зовнішнього вигляду чи підвищення працездатності. Спортсмени-любителі нерідко не можуть встояти перед спокусою використовувати фармакологічну підтримку, щоб покращити свої досягнення та мати красиву мускулатуру. Утім, ці препарати підривають здоров'я.


Правове регулювання протидії застосуванням допінгу здійснюється на основі Міжнародної конвенції про боротьбу з допінгом у спорті та Всесвітнім антидопінговим кодексом. На національному рівні правові організаційні засади здійснення антидопінгового контролю регулюються Законом України про антидопінговий контроль у спорті. Слід розуміти, що боротьба із допінгом у спорті це необхідність. Він порушує принципи спортивної доброчесності та справедливої гри. Крім цього, з нетривалим певним стимулюючим ефектом допінгу, виявляють різні побічні ефекти (токсична дія на життєво важливі органи і системи, психічні та інші порушення). Тому у змаганнях важлива не тільки перемога, а й чесна конкуренція. Використання допінгових препаратів створює нерівні умови у досягненні спортивного результату та завдає шкоди престижу країни і команди.

 

Оксана ЛУК'ЯНЧУК

студентка, політолог,

НПУ імені М.П. Драгоманова

300
2020-01-30

Додати коментар