Останні новини

Новина

Яким має бути громадський контроль у міністерстві у справах ветеранів?

31 травня (четвер) 2018 року, в прес-центрі інформаційного агентства Українські Новини відбувся круглий стіл на тему проблем громадського контролю при Міністерстві ветеранів України. Слово Громади відвідало захід і підготувало спеціальний репортаж

Відзначимо, що за задумом організаторів ключовою метою заходу стало вивчення досвіду інших країн в підході до громадського контролю реалізації програм підтримки ветеранів та в організації управління цією підтримкою. Крім того до обговорення включили ті такі питання, як  обговорення ризиків створення Міністерства у справах ветеранів України: залучення учасників АТО до процесу створення та функціонування Міністерства у справах ветеранів, обговорення проблем громадського контролю у сфері створення та функціонування Міністерства у справах ветеранів.

Серед учасників заходу ГО "Асоціація комбатантів України"; ГО "Хайтарма", ГО "Білий Молот", Представники ВО "Тризуб" ім. Степана Бандери Державної служби у справах ветеранів війни та учасників Антитерористичної операції, Управління у справах учасників антитерористичної операції, Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України, політичні експерти зі "Слово і Діло" та "Слово Громади".

Варто зауважити, що в Україні вже понад 4 роки тривають військові дії на сході України спровоковані гібридною військово-політичною агресією Російської Федерації. За час військових дій, Україна оголосила кілька військових мобілізації, залучення тисячів патріотів до лав ЗСУ чи добровольчих батальйонів, але й до нині лишаються кричущі питання щодо унормування чинного законодавства по наданю статусу учасника бойових дій українським добровольцям, наданням їм та їх родинам повноцінного соціального забезпечення  і підтримик від держави.

Напривеликий жаль, до 2018 року різними аспектами гарантування прав учасників АТО опікувалось ряд міністерств: соціальної політики, міністерства оборони , охорони здоров'я та внутрішніх справ. Тим не менше ідея про створення єдиного державного органу, який взяв на себе відповідальність за гарантування соціальних стандартів та пар для військових ветеранів жевріла давно.  Тим не менш, на весні 2018 року главою держави Петром Порошенком публічно було підтримано створення Міністерства у справах ветеранів України. На сьогодні вже і у Верховній Раді презентовано  конепцію данного міністерства у складі українського уряду. 

Таким чином вже у нікого на політичному рівні не має сумніву, що це міністерство буде створено в перспективі найближчого півроку-року. Але питанням, що змушує засумніватись у ефективності цього міністерства є специфіка громадського контролю над ним. Саме тут є нині чимало  неподоланих викликів про які дискутували  учасники  круглого столу.

За словами, Андрія Салпука (головного спеціаліста Управління у справах учасників антитерористичної операції Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ Українигромадський контроль є дієвим і функціональним інструментом контролю державних органів громадськістю коли представники останньої не на словах, а на ділі відстоюють інтерес своєї спільноти, яку представляють, в нашому випадку – військових побратимів.

Як преставник Міністерства Внутрішніх Справ , він наголосив, що відомтство підтримує ідею створення Міністерства у справах ветеранів, але за умов якщо воно буде піклуватись не лише гарантування соціальної допомоги для учасників АТО, але й інших військових ветеранів. Пан Андрій переконаний, що широка коаліція організацій військових організацій в контексті залучення до запуску і роботи міністерства у справах ветеранів сприятиме інституційному посиленню цього міністерства.

В той же час, на заході було зауважено й ряд акутальних застережень. Так,  Максим Бутко (голова ГО "Асоціація комбатантів України")  зауважив зі свого боку про те, що з огляду на той факт, що нині в Україні нараховується близько 1 млн. 700 тис. учасників бойових дій, цілком логічним є той факт, що сьогодні політична боротьба за вплив на дане міністерство, за його структуру, функціональні обов’язки,  матеріальні ресурси і головне кадрове наповнення досягає свого апогею.

Інший експерт, Валентин Гладких (політичний експерт "Слово і Діло") вважає, що  враховуючи, що міністерство ще не створене, зберігається ризик утворення нової урядової структури в інтересах певного політичного клану, політичного режиму. А що стосується громадської ради при міністерстві ветеранів, експерт вважає, що вона може виявитись і суто декоративними інституціями, якщо будуть ширмою «громадського схвалення» одіозних рішень очільників міністерства. Відповідно, "Чим більш активними і компетентними будуть учасники громадської ради, в тому числі з числа військових ветеранів, тих же самих ветеранів АТО (2014-2018) ти більше ймовірності, що дане міністерство не скурвиться і буде відповідати на поставлені задачі, а не лише їх констатації", зауважив політолог.

На думку політичного експерта Дмитра Гаврилюка, враховуючи ту обставину, що Україна та зокрема українські політики, активно рухаються в умовну «гавань» під назвою Президентські вибори в травні 2019 року, питання створення цього міністерства стає більш кон’юнктурним, хоча і має актуальну громадську вимогу, особливо зі сторони тих, для захисту чиїх прав воно має функціонувати.

Водночас, політичний експерт зазначає, що якщо громадськість, військові ветерани дозволять, щоб це міністерство стало платформою для піару високопосадовців наближених до очільника держави, уряду, певного силового міністерства марно очікувати, що ця інституція буде урядовим довгожителем і матиме високий рівень довіри військових ветеранів.

Водночас говорячи про громадський контроль міністерства у справах ветеранів Д. Гаврилюк переконаний, що він має бути беззаперечно, а учасниками його мають стати ті, хто безпосередньо представляє багаточисельні спільноти військових ветеранів і може доказати свій громадський авторитет серед них. Не менш важливим є функціональний обсяг відповідальності та компетентності учасників громадської ради при міністерстві. До них він відносить сприяння інформаційної просвіти ветеранів про можливості їх соц.захисту, аудит громадської  думки серед військових ветеранів; консалтингової підтримки ветеранських активістів та організацій.

Серед пропозицій до формату громадського контролю  при міністерстві у справах ветеранів було зауважено на  комунікації з народними депутатами, відповідними парламентськими комітетами (В.Гладких);  створенні представництв міністерства у справах ветеранів та залучення громадського активу до контролю цього міністерства. Особливо з числа  військових ветеранів в регіонах, на рівні міст обласного значення, районну та ОТГ (Д.Гаврилюк).

На прикінці заходу Микола Мельник (експерт Аналітичної групи "Левіафан" ), як співорганізаторів заходу резюмував, що на всій стадії створення нового міністерства не варто відкидати  доцільність запуску громадської ради, яка має стати в першу чергу не просто схвалювачем ініціатив міністерств, а в першу чергу компетентним посередником між спільнотою військових ветеранів теперішньої російсько-української війни та інших ветеранів та українським урядом, що представляє державну владу.

652
2018-05-31

Додати коментар