Останні новини

Новина

Деякі очевидці окупації після переїзду з Криму і досі бояться називати у розповідях своє ім'я

У Києві 5 червня презентували книгу «Люди «сірої зони» про російську анексію Криму, яка вмістила в себе понад півсотні розповідей свідків та жертв російської окупації, які спростовують міф про безкровну анексію Криму

За словами авторів унікальної роботи це перша книга, у якій свідчать жертви окупації і ті, хто виступив проти російської армії. Для них «приєднання» півострова до Росії стало початком життя в «сірій зоні» — території, де не діють закони цивілізованого світу.

Книга є створеною за підтримки Українського інституту національної пам'яті. Вона охоплює період життя кримчан, коли російські силовики та спецслужби почали проти них масові репресії.

Презентація книги «Люди "сірої зони"» відбулась у третю річницю початку кримінального переслідування кримчан російською владою за участь у Євромайдані. Після вироків кримських судів за це відбувають покарання активісти Олександр Костенко та Андрій Коломієць. Також у книзі представлені історії кримських політв'язнів, зокрема, Олега Сенцова та Володимира Балуха, які зараз голодують у російській в'язниці та сімферопольському СІЗО.

За останні чотири роки російська влада всіляко переконує світ, що кримчани добровільно погодилися стати частиною Росії і що тепер живуть щасливим життям. Герої книги «Люди “сірої зони”» власними прикладами доводять, що це не так, - відзначила співавторка книги «Люди “сірої зони”», журналістка А. Андрієвська. За її словами: “Анексія Криму замішана на крові, стражданнях десятків тисяч родин та тотальній брехні. Я думала, що за чотири роки анексії. Криму багато зі спогадів її свідків просто зникне. Але це не так: люди пам'ятають це так, наче події весни 2014 року були вчора. Ці розповіді гідні того, щоб про них дізнався світ”. Журналістка наголошує, що зараз в Криму Росія вкладає чимало зусиль на підтримку міфу про проосійську  підтримку анексії (поверенення) Криму до Російської Федерації, хоча це є відвертою маніпуляцією.

За словами  співавторки книги «Люди “сірої зони”», співробітниці Українського інституту національної пам'яті Олени Халімонкримчанам було непросто свідчити. Вона підзначає, що: "За цими людьми стежили, залякували, переслідували, вони були в полоні. Окремі з них по кілька місяців вагалися, чи свідчити. Усі розповідали власні історії зі сльозами на очах, тремтінням голосу і рук. Декотрі з очевидців окупації після переїзду з Криму і досі бояться називати у розповідях своє ім'я". Журналістка наголошує, що як автори вони не ставили на меті цензурування свідчень кримчан. Саму книгу  за її словами вони передадуть в профільні міністерства - з окупованих територій та соціальної політики, і навіть закордонних справ.

Свою позицію на заході виокремив і голова Українського інституту національної пам'яті, кандидат історичних наук, публіцист Володимир В’ятрович. Він зауважив, що: "Ця книга свідчень про події 2014 року є застереженням для України та світу, що неподолана тоталітарна спадщина може деформувати сьогодення, наближати його до власних недемократичних стандартів. Адже ситуація в Криму сьогодні - це повернення до радянського минулого" - пояснив Володимир В’ятрович. На його думку, сьогодні важливо інтегрувати історію Криму в загальний історичний наратив української історії, чого не робилось останніх двадцять років. Про Крим в політичному, економічному, соціальному сенсі , в контексті і захисту історичної пам'яті просто забули, що було стратегічною помилкою.  А сама книга є  джерелом не лише для подальших історичних досліджень, а також підгрунтям для підготовки юридичної аргументації судового засудження окупації Криму РФ.

Яким чином має діяти Україна завтра резюмумав додатково  і Андрій Щекун, співкоординатор руху «Євромайдан Крим», наголосив на важливості висвітлювати події сьогодення, що відбуваються в тимчасово окупованій "сірій зоні". "Нам потрібно пам'ятати про кримчан - політичних в'язнів Кремля, які пожертвували власним життям заради територіальної цілісності нашої держави, заради майбутнього України", - нагадав активіст.

Електронний варіант книги «Люди «сірої зони» можна отримати безкоштовно на сайті Українського інституту національної пам'яті.

663
2018-06-05

Додати коментар