Останні новини

Новина

Міська влада Києва задумалась над розробкою нового герба

Як передає портал segodnya.ua Київраді створено групу, яка працюватиме над проектом оновленого герба столиці.

Стверджується, що до складу робочої групи увійшли представники всіх фракцій, а також члени Українського геральдичного товариства та комісії державних нагород при президенті, яка і розробить технічне завдання. Вже після цього буде оголошений конкурс на створення офіційної символіки міста. З усіх представлених варіантів відберуть фіналістів. А  вже  згодом кияни під час громадських слухань визначать кращий символ.

Взагалі історично появу міського герба пов'язували з наданням магдебурзького права. За останніми дослідженнями, Києву надано магдебурзький привілей 1494 року. Проте, дані про герб у цей період були невідомі. Дослідник київських печаток Кость Антипович датував найдавнішу печатку з гербом міста приблизно 1500 роком. На ній у заокругленому щиті зображено лук зі стрілою (чи двома стрілами), який натягують дві висунуті з хмари руки. Ймовірно, такий герб символізував порубіжне значення Києва, жителі якого постійно захищалися від нападів ворогів, переважно татар. Традиційно куша або лук фігурував у європейській геральдиці як символ диких і войовничих народів, або регіонів де ведеться війна.

Після того як Україна постала як незалежна держава, герб Києва вкотре було змінено. Так, в 1995 року рішенням Київради (за рішення проголосувало 40 депутатів Київради) українській столиці повернули герб часів Російської імперії — стилізоване зображення архангела Михаїла.

На сьогодні  скалалась доволі не проста ситуація з уточненням образу київського герба. В Київраді наводять як приклад два варіанти герба, які використовуються в різних сферах. Один з них – розроблений художнім колективом і поданий Георгієм Куровським, інший ж –  проектований Юрієм Соломінським. У них помітно відрізняються колір і довжина одягу Архістратига Михаїла, його поза, атрибути, фон. 

Свого часу, в 1995 році,  коли було затверджено герб, у місцевому бюджеті бракувало грошей для його впровадження. Пізніше, коли гроші з'явились, постало практичне питання — які прапори міста слід виготовляти (прапор мав містити архангела з герба). Фірми виготовляли спочатку на фіолетовому, а згодом і на синьому фоні зображення Архістратига у варіанті Г. Куровського, а пізніше з кінця 1990-х років, коли місто очолив Олександр Омельченко, з невідомих причин, — у варіанті Ю. Соломінського.

Мало хто вже пам'ятає але у березні 2009 року робоча група при Київраді розробила проект нового вигляду герба столиці. У його центрі розташована постать Архістратига Михаїла, який тримає у правій руці вогненний меч, а у лівій — овальний щит із арбалетом на ньому. Проте, подальшого затвердження даний проект не набув.

Цікаво й те, що якщо сьогодні завітати на офіційний портал Київської адміністрації і Київради, то можна побачити, як його прикрашає герб Соломінського, він же зображений в розділі "Символіка міста" і на прапорі. Але на сувенірної продукції часто використовуються обидва варіанти гербу міста Києва.

За словами секретаря Київради Володимир Прокопів пояснює: "Зараз Київ використовує різні інтерпретації офіційної символіки міста, жодна з яких, за висновками експертів, не відповідає повною мірою принципам і правилам сучасної геральдики. Потрібно знайти компроміс між вченими, громадськістю. Щоб те, що ми отримаємо в кінці, всім подобалося. Поспішати і втискуватися в якісь тимчасові рамки не будемо".

В КМДА наголошують, що переможець отримай як винагороду за свій творчий доробок близько 100 тисяч гривень. Хто ним виєветься? Киянин чи уродженець іншого регоіну , міста чи села маємо надію дізнатися вже в цьому році.

На сьогодні акутальними лишаються коментар президента "Інституту реформ і розвитку Києва" Олександра Вовченка про те, що: "У Києва має бути єдиний герб, який використовувався б скрізь і не створював надалі ніяких дискусій".

746
2018-06-13

Додати коментар