Останні новини

Новина

Відкритий бюджет як важливий крок у реформуванні України.

Місцеві бюджети розробляються, складаються та корегуються представниками місцевої влади згідно чинного законодавства, зокрема Бюджетного кодексу та іншим регулюючим законам чи розпорядженням.

 

Разом з тим свідомі платники податків цікавляться, наскільки цей процес йде відкрито та прозоро, а також куди саме спрямовуються кошти які належать громаді як платникам податків?

 

Чинне законодавство, зокрема закон «Про доступ до публічної інформації» забезпечує доступ зацікавлених осіб до баз даних щодо результатів діяльності місцевих рад, зокрема:

 

ПРОЗОРРО - https://ubit.link/oecv9 – сайт у якому оприлюднюється інформація щодо електронних аукціонів по придбанню товарів чи послуг місцевою владою шляхом відкритих торгів. Це дозволяє мінімізувати корупційні схеми з завищенням закупівельних цін, але потребує уваги з боку громади бо це не виключає можливості маніпулювання з цінами.

 

Е-ДАТА - https://ubit.link/6Bjuh - сайт з переліком усіх укладених договорів, які місцева влада укладає з постачальниками товарів чи послуг. Укладені договори дозволяють отримати інформацію щодо постачальників, або товарах чи послугах – але ця інформація нерідко буває узагальнена, тобто без надання специфікацій.

 

ОФІЦІЙНІ САЙТИ МІСЦЕВОЇ ВЛАДИ, зокрема Фастівської міської ради http://fastiv-rada.gov.ua/node/349 – інформація щодо рішень міської ради про бюджет, зміни до нього, звіти про виконання бюджету, додатки тощо. Оприлюднені дані дозволяють зробити висновки щодо виконання запланованих показників, а також наскільки місцева влада здатна їх покращити (або погіршити), тобто наскільки ефективно йде розвиток та функціонування місцевої громади.

 

ВІДКРИТИЙ БЮДЖЕТ – https://ubit.link/Rzh6V та https://ubit.link/k041k - сайт з основними бюджетними показниками. Проект "Відкритий бюджет" покликаний створити інструменти підвищення прозорості та підзвітності органів влади на місцях. 

 

ВІДКРИТА ШКОЛА - https://openschool.in.ua/ - Єдина система відкритих бюджетів шкіл. Сайт дозволяє вести облік благодійних внесків, вести звітність за всіма витратами, візуалізувати всі бюджети.

 

Відкрита інформація дозволяє відстежити витрачання бюджетних коштів на видатки, необхідні для забезпечення повноцінного функціонування кожного міста чи району. На забезпечення витрат досягненню цієї мети суттєвий вплив має громадська активність. І чим вона більша тим більше влада змушена прислухатись та реагувати.

 

Від рівня активності місцевих громад залежить спрямування бюджетних грошей на покращення умов життя місцевих громадян чи обслуговування інтересів місцевої влади. Оскільки розпорядником бюджетних коштів є місцева влада, то й питання розподілу бюджету вирішуються на місцевому рівні.

 

Задля ефективного донесення громадської думки щодо планування витрачання бюджетних коштів мають утворюватися об’єднання громадян. Від їх кількості залежить ефективність у досягненні поставленої мети.

 

При цьому важливо усвідомити, що рівень корупції та бездіяльності місцевої влади напряму залежитиме від рівня участі громадян у контролюванні бюджетних процесів та формуванні громадської думки щодо бюджетних витрат.

 

Місцева влада звісно буде намагатися чинити опір та усіляко перешкоджати цим процесам, однак іншого шляху до якісних змін не існує. Реформування країни має відбуватися не тільки на найвищому рівні влади, але й безпосередньо на місцевому.

 

Фото: https://www.google.com

543
2019-01-17

Додати коментар