Останні новини

Новина

"Паспортизація" окупованих територій

10 червня 2019 року в Українському національному інформаційному агентстві «Укрінформ» відбулась прес-конференція на тему: «Паспортизація» окупованих територій: загрози та виклики для України», організатором якої є Національний інститут стратегічних досліджень.

 

Головними питаннями для обговорення були: Наслідки можливості прийняття рішення про набуття громадянства РФ громадянами України; «Паспортизація» Росією Придністровського регіону Республіки Молдова; Меню кроків для влади для врегулювання ситуації з  «набуттям громадянства РФ» громадянами України, що проживають на ТОТ ОРДЛО (політико-правова сфера); «Російська паспортизація» – як це було в Грузії. Уроки для України.

 

За словами Михайла Самуся, заступника директора з міжнародних питань Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння, Росія використовує паспортизацію, як стратегічний аспект впливу. Практична реалізація паспортизації окупованих територій відбулась на фоні президентських виборів в Україні.

 

Молдова та Грузія це ті країни, які мають вже майже 30 років конфлікту з Російською Федерацією та окупованих територій. Досвід цих країн може стати  важливим аспектом, важливими рекомендаціями, що робити Україні в цих складних умовах.  «Стало зрозуміло, що президент може змінитися, і російська пропаганда почала давати збої, оскільки російська пропаганда говорила, що все що заважає мирно існувати Україні та Росії це все існуюча українська влада, яка захопила Україну, український народ, і не дає «миролюбній» Росії домовитись з Україною. Але Росія замість припинення нагнітання обстановки розпочала практичні кроки щодо паспортизації, які призводять до подальшої руйнації української держави», - наголосив пан Михайло.  

 

«Питання стосовно громадянства, які були озвучені Російською Федерацією в виборний час і після зміни Президента України, дають підстави вважати, що в такій спосіб Росія вирішує свої внутрішні завдання, пов’язані з можливістю втрати популярності з боку російського керівництва на окупованих територіях», - зазначила Юлія Тищенко, керівник відділу етнонаціональних досліджень, реінтеграції та розвитку громадянського суспільства Національного інституту стратегічних досліджень. Пані Юлія зауважила, що з 2017 року були запроваджені можливості для громадян України спрощено отримувати російське громадянство.

 

Гості з Грузії та Молдови розповіли про свій досвід майже 30-ти річного конфлікту з Росією. Як керівництво та громадянське суспільство цих країн реагує на дії Росії.

 

Росіан Васілой, аналітик з питань безпеки  Інституту розвитку та соціальних ініціатив Vitorul (Республіка Молдова), колишній заступник голови Прикордонної поліції Республіки Молдова зауважив, що Республіка Молдова з початку 90-х років має проблему з окупації територій Росією.

На даний час за неофіційною інформацією з російськими паспортами на окупованих територіях задокументовано близько 200 000 чоловік. У 2017 році задокументовано 9 000 осіб. За інформацією на 2013 рік було задокументовано 180 000 чоловік. І в цьому є певна прогресія.  Але точну кількість громадян на окупованих територіях ніхто назвати не в змозі.

 

Експерти вважають, що необхідно для України виробити свій порядок денний в цій сфері і почати активно діяти, і не чекати поки Росія почне пропонувати свої дії.

«На прикладах Грузії та Молдови ми можемо впевнено говорить, що паспортизація це один з інструментів гідридної війни, до якої вдається Російська Федерація і ми не можемо на це не звертати уваги», - підкреслила  Юлія Каплан, заступник керівника відділу  етнонаціональних досліджень, реінтеграції та розвитку громадянського суспільства Національного інституту стратегічних досліджень.

 

   

 

541
2019-06-10

Додати коментар