Останні новини

Новина

Правозахисники звели перед Кабміном цегляну «стіну»

Уряд не хоче бачити в переселенцях та жителях окупованих територій повноцінних громадян України, і продовжує створювати для них додаткові проблеми. Про це заявили члени Коаліції громадських організацій, що опікуються правами внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та мешканців тимчасово окупованих територій, під час акції перед Кабінетом Міністрів. Правозахисники облаштували перед будівлею уряду символічний цегляний «мур» та закликали урядовців «будувати мости, а не стіни».

 

Тетяна Дурнєва, виконавча директорка ГО «Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ» нагадала, що подібна акція вже проходила у 2016 році. Тоді правозахисники протестували проти дискримінаційного порядку соціальних виплат для ВПО.

 

«Пройшло три роки. Замість налагодження зв’язків з мешканцями тимчасово окупованих територій – драконівський порядок перевозу товарів та речей через лінію зіткнення. Замість соціального захисту постраждалих громадян – принизливі перевірки. Ми впевнені, що Кабмін може встигнути прийняти необхідні проекти постанов, щоб побудувати міст в майбутню реінтеграцію замість того, щоб зміцнювати мур», – наголошує Дурнєва.

До соціальної політики України щодо постраждалого від конфлікту населення прикута увага всього світу, зазначає юристка БФ «Восток-СОС» Ольга Аношкіна. За її словами, міжнародна спільнота постійно критикує державу за недолугі кроки та недоречні обмеження.

 

«З 2014 року і до сьогодні ми маємо механізм виплати пенсій, за яким мешканці окупованих територій мають ставати на облік як переселенці. Це змушує людей отримувати довідки ВПО навіть якщо вони не переїжджали, регулярно перетинати лінію зіткнення та наражатися на небезпеку. На жаль, нам доводиться чути про смерті пенсіонерів у чергах на пунктах пропуску», – наголошує юристка.

 

Не може дати раду держава і у випадку знищеного майна. За інформацією Еліни Шишкіної, правової аналітикині БФ “Право на захист”, лише на території, контрольованій урядом, вздовж лінії розмежування розташовано близько 20 тисяч пошкоджених або зруйнованих будинків. Частина з них була відновлена, і переважно за кошти самих власників.

 

«За зруйновані будинки власники не отримали компенсацій досі. Навіть якщо вони позиваються до суда, і отримують рішення на свою користь, ці рішення просто не виконуються. Щоб зрушити цю ситуацію, варто створити єдиний реєстр пошкодженого та зруйнованого житла, розробити методологію визначення ступенів пошкоджень, оцінки майна і, звісно, розробити процедуру виплати компенсації постраждалим особам», – додає вона.

 

Повага до прав і свобод допоможе зберегти контакт із мешканцями окупованих територій, вважає Ольга Куришко, юристка ГО «Крим-СОС». «Ми завжди говоримо про те, що найголовнішим завданням державної політики є підтримка контакту з громадянами, розуміння їхніх потреб та швидке реагування на них. Коли людина не може перевезти свої власні речі з окупованих територій, точніше може лише те, що дозволено законом, це навряд чи допомагає адаптації на новому місці чи будівництву мостів», – підкреслює вона.

Це ж стосується облаштування пропускних пунктів та створення сервісних зон, додає юристка. Справедлива та дружня політика держави може стати проявом відкритості до постраждалих від конфлікту громадян.

Під час акції правозахисники озвучили вимоги як до Кабінету Міністрів, як колегіального органу, так і до конкретних  міністерств, зокрема, внутрішніх справ, соціальної політики, юстиції, освіти та науки тощо. Ці вимоги були передані уряду. Організатори також розмістили перед держустановою ілюстрацію художниці Алевтини Кахідзе, на якій вона зобразила міністра соціальної політики Андрія Реву, що раніше дискримінаційно висловився про мешканців окупованого Донбасу. Мати художниці, Людмила Андріївна, в січні померла у черзі на блокпосту, коли їхала за пенсією. 

 

 

 

501
2019-06-19

Додати коментар