Останні новини

Новина

Виборча кампанія в червні: реєстрація кандидатів, агітація та інші тенденції

01 липня 2019 року в Українському національному інформаційному агентстві «Укрінформ» відбулась прес-конференція на тему: «Виборча кампанія в червні: реєстрація кандидатів, агітація та інші тенденції», яка була організована Громадянською мережою «ОПОРА».

 

Експерти Громадянської мережі «ОПОРА» оприлюднили проміжний звіт за результатами національного спостереження за позачерговими парламентськими виборами. Звіт підготовлений станом на 28 червня 2019 року.

 

Як зазначила Ольга Айвазовська, голова правління Громадянської мережі «ОПОРА», майже 50% кандидатів в одномандатних виборчих округах були зареєстровані в останні відведенні законодавством терміни. Проблемними залишаються теми, пов’язані з фінансуванням передвиборчої компанії не з виборчих фондів, порушення правил агітації та фінансування виборів.

 

 

Також Ольга Айвазовська зауважила, що спостерігачами було відслідковано наскільки активність кандидатів, які вже були зареєстровані, пов’язана з витратами з виборчих фондів, але нажаль, часто фіксували, що виборчі фонди, на момент проведення агітаційних заходів та розповсюдження агітаційних матеріалів, не були відкриті, і це можна трактувати, як порушення виборчого законодавства.

 

Спостерігачами Громадянської мережі «ОПОРА» протягом виборчої компанії було зафіксовано 455 порушень, щодо яких було складено адміністративні протоколи, з яких 66% заяв стосувались агітації без вихідних даних, 23% заяв це порушення правил агітацій.

 

Експертами було відзначено, що загалом процес реєстрації кандидатів суб’єктів виборчого процесу списків політичних партій ЦВК провела у відведені законом терміни.  Гендерний баланс, а це 30% представництво  жінок, було частково забезпечено партіями, але лише 7 з них передбачили представництво жінок у відповідній пропорції  в прохідній частині списку, і це є проблемою законодавства та культури суб’єктів виборчого процесу, які лише формально намагаються дотримуватись вимоги закону про політичні партії, і як результат у 25 округах по мажоритарній складовій не балотується жодна жінка.

 

Реєстрація кандидатів в народні депутати вже завершилась. З 20 по 25 червня ЦВК зареєструвала всіх кандидатів. В остання 2 дні було зареєстровано приблизно 49% всіх кандидатів. Як зазначив Олександр Неберикут, аналітика Громадянської мережі «ОПОРА», станом на 28 червня було зареєстровано 5 853 кандидата в депутати, і це не є рекордним показником. В розрізі суб’єктів ми маємо 22 політичні партії, які висунули кандидатів за партійними списками та 53 політичні партії, які висунули кандидатів в округах.

 

 

307 народних депутатів повторно балотуються на позачергових виборах. Третина з них йде по списках різних партій, друга частина йдуть в одномандатних округах, як само висуванці. «Домінуючою віковою групою є кандидати у віці від 36 до 59 років, і ця кількість кандидатів збільшилась порівняно з виборами 2014 року. Є велика частка людей, які мають до 35 років і сталося певне політичне оновлення», - зауважив Олександр Неберикут.

 

Стосовно самого процесу реєстрації Олександр Неберикут відмітив, що ЦВК прийняло 128 постанов про відмову в реєстрації і це є менше число ніж у 2014 році. Більшість відмов є цілком обґрунтованими. «Проблема дочасної агітації є ключовою. Виборче законодавство в умовах ведення дочасної агітаційної компанії не має регулятивної сили. Це стосується контролю за фінансовими витратами кандидатів та різного роду зловживань, пов’язаними з передвиборною благодійністю», - наголосив  Олександр Неберикут.

 

«Ми маємо тенденцію щодо відтворення досвіду попередніх парламентських виборів, коли кандидати створювали певні центри с надання послуг. Якщо говорити про кількісні тенденції, то наші спостерігачі подали 4 заяви за ст. 160 Кримінального Кодексу України, щодо ознак підкупу виборців», - зауважив Олександр Клюжев, аналітик Громадянської мережі «ОПОРА». Як зазначили експерти самих випадків з ознаками не прямого підкупу виборців набагато більше.

 

«За кількістю та структурою звернень до національної поліції лідирують питання розповсюдження друкованих агітаційних матеріалів без вихідних даних. Фіксувалися масові випадки дочасної агітації не зареєстрованими кандидатами», - наголосив Олександр Клюжев.

669
2019-07-01

Додати коментар