Останні новини

Новина

20 законів, які потрібно ухвалити до кінця 2019 року

23 серпня Коаліція Реанімаційний Пакет Реформ (Коаліція РПР) надіслала політичним партіям пропозиції щодо їх законотворчої діяльності у Верховній Раді ІХ скликання. А в Українському кризовому медіа-центрі експерти презентували 20 пріоритетних законопроектів, які народним депутатам варто ухвалити до Нового року.

 

Економіка і сталий розвиток.

Ігор Бураковський, співголова Ради Коаліції РПР та голова Правління Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, зазначив про завершення процесу переходу від старої влади до нової. Час рухатися вперед, і він очікує на програму Кабміну, план його дій та KPI. 

 

Законопроекти, які треба ухвалити якомога швидше в економічній сфері: про Службу фінансових розслідувань, також щодо консолідації функцій із державного регулювання ринків фінансових послуг №2413а.

 

 «Національний банк зараз працює за найвищими стандартами, що б не казали про окремих персоналій… але є небанківський сектор, велика кількість акціонерних товариств, неврегульовані структури. Лібералізація передбачає, у тому числі, жорстке регулювання. Криза 2007-2009 років показала, що коли певні сектори фінансових послуг випадають з державного регулювання – одразу виникають проблеми», - каже Бураковський.

 

Необхідний Закон щодо запобігання надмірному тиску на суб’єктів господарювання заходів державного нагляду №6489, а також - щодо посилення захисту суб’єктів господарювання від неправомірних дій або бездіяльності дозвільних органів №7373.

 

Публічне управління.

Коаліція РПР підтримує першочергове ухвалення проекту Закону про Кабінет Міністрів України і центральні органи виконавчої влади. За словами голови правління Центру політико-правових реформ та головного експерта групи Коаліції РПР “Реформа публічної адміністрації” Ігоря Коліушка, другий важливий законопроект – про адміністративну процедуру. Якщо перший потрібен самому КМУ для ефективної організації роботи, то цей – розроблений для громадян, а саме захисту їхнього становища у відносинах з чиновниками. Він повністю готовий і вже був внесений до Верховної Ради VIII скликання.

 

Важливим є закон про всеукраїнський референдум. «Він потрібен для того, щоб ніхто не міг маніпулювати цією темою», - каже Коліушко.

 

Безпека та оборона.

«Стосовно сектору оборони і безпеки, ми бачимо: нова влада хоче робити серйозні кроки», - зазначила Олена Трегуб, Генеральний Секретар Незалежного антикорупційного комітету з питань оборони (НАКО) та експерт групи Коаліції РПР “Національна безпека”.

Після початку воєнних дій в Україні оборонний бюджет зріс вчетверо. Сьогодні бюджет Міноборони складає 108 млрд доларів, водночас немає механізмів, які б дозволили суспільству контролювати витрати Міністерства. Закони щодо цього перебувають у процесі розробки, з ними треба працювати та ухвалювати.

 

До Нового року конче необхідно ухвалити законопроект про захист секретної інформації, саме він є ключовим для реформування сектору безпеки і оборони. Наслідком стане підвищення прозорості і підзвітності сектору. Законопроект перебуває в руках РНБО, тому відразу після внесення до Парламенту його варто приймати.

 

Проект Закону про державне оборонне замовлення важливий для реформування системи держоборонзамовлення. В Україні на 90% це секретна інформація, що є неприйнятним. «Треба розсекретити замовлення, але попередня влада більше кроків робила на папері. Є новий закон про ДОЗ та кілька його варіантів, а отже – є з чим працювати».

 

Екологія.

У сфері охорони довкілля є великий пакет законопроектів про управління відходами, зокрема - Рамковий закон про управління відходами готовий повністю і очікує на ухвалення.

Необхідно прийняти проект Закону про Державну інспекцію з охорони довкілля. «Це - найбільш корумпований елемент в сфері охорони довкілля, але проект закону на 70% готовий, спільно його можна доопрацювати хоч завтра. Це – аспект горизонтальної реформи», - зазначила Олена Кравченко, виконавчий директор МБО «Екологія-Право-Людина», експерт групи Коаліції РПР «Охорона довкілля».

 

Експерт розповіла, що на ухвалення чекає великий блок законопроектів у сфері збереження біотичного напряму. Це - не промислова екологія, на яку всі першочергово звертають увагу.

В низці міністерств Європейського Союзу на першому місці стоїть слово «довкілля», що відображає пріоритет охорони довкілля. Україні варто прямувати до подібної практики, - наголосила Кравченко.

 

Децентралізація.

В Україні досить швидко створили 1 000 ОТГ, і в децентралізованій Україні проживає 70% населення. Та 30% людей не мають такої можливості. Реформу децентралізації треба завершувати якомога швидше, бо «балансувати недецентралізованими територіями треба в ручному режимі, що частково означає неефективне ручне керування розподілом бюджету», - пояснює Анатолій Ткачук, член Ради Коаліції РПР, директор з питань науки та розвитку Інституту громадянського суспільства.

 

Якнайскоріше необхідно затвердити адміністративно-територіальні одиниці у кожному регіоні через ухвалення відповідних законів. Також - ухвалити вже готові законопроекти “Про засади адміністративно-територіального устрою України” та “Про внесення змін до Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” в частині запровадження просторового планування усієї території громади.

 

Окрім цього, варто ухвалити нову редакцію законів “Про місцеве самоврядування в Україні” та “Про місцеві державні адміністрації”.

Законопроекти готові, і якщо народні депутати дослухатимуться рекомендацій експертів – Україна зможе здійснити швидкий прорив.

 

«Ми б хотіли, щоб нова влада, спираючись на найкращі напрацювання старої влади, врахувала ці поради, і бажаємо їм успіху – ми всі живемо у цій країні і працюємо на неї. Усе залежить від бажання нової влади співпрацювати не лише зі своєю великою фракцією, але й експертами з громадянського суспільства. Бо врядування – це великий інтелектуальний виклик», – зазначив Ігор Бураковський, співголова Ради Коаліції РПР.

 

390
2019-09-05

Додати коментар