Останні новини

Новина

Українцям обіцяють зростання цін в листопаді і грудні: що подорожчає найбільше

Експерти кажуть, що значно зросте вартість газу, комуналки і борщового набору.

 

За минулий місяць в Україні товари і послуги стали ще дорожче в середньому на 0,7% в порівнянні з вереснем. Про це повідомив segodnya згідно даних Держстатистики. З початку року інфляція склала 4,2%, це менше, ніж в попередні три роки, а за рік (жовтень 2019 р до жовтня 2018 г.) все подорожчало в середньому на 6,5%. Але влада обіцяє істотно меншу інфляцію вже в 2020 році.

 

Продукти: на що виросли ціни, а на що - впали


За підрахунками фахівців Держстатистики, продукти в жовтні подорожчали на 0,2% більше, ніж середня інфляція, або на 0,9%, а промислові товари і послуги - менше, ніж середня інфляція. У порівнянні з вереснем, інфляція сповільнилася.

 

Рекордсменом стала гречана крупа, ціна на яку за місяць піднялася більш ніж на чверть - на 27,2%, в грошах це плюс 4-5 грн / кг. На 9,6% подорожчали курячі яйця (1,5-1,8 грн / десяток), на 4,6% - овочі, на 2,6% - молоко на 1,6% - сир, на 1,5% - хліб і сигарети. Вершкове масло коштує більше на 0,9% (+ 1,5-2 грн / кг), спиртне - на 0,8%, газована вода - на 0,3%.

 

Ціни на макарони не змінилися, а ось серед інших позицій, які моніторить Держстатистики, за місяць подешевшали п'ять найменувань. З огляду на, що зараз в розпалі сезон цукроваріння, найбільше впала ціна на цукор - на 2,6% (30-35 коп. / Кг). За роз'ясненнями Олександра Охріменка (Украналітцентр), торгові мережі зараз розпродають залишки солодкого "піску", тому його можна знайти на вагу дешевше 11,5 грн / кг (-10% в порівнянні з вереснем).

 

Також на 0,2% -0,6% подешевшали м'ясо, риба, соняшникова олія і фрукти, перш за все українські яблука, якими завалені прилавки. Але ціна на яблучка не така вже солодка - від 15 грн / кг (в минулому році було вдвічі дешевше).

 

Товари та послуги: дешевше газ, бензин і проїзд


З промислових товарів і послуг найбільше подорожчав, в порівнянні з вереснем, мобільний зв'язок - на 4,2%. Це означає, що, наприклад, найдешевші пакети передплаченого мобзв'зку стали коштувати більше на 2-3 грн в місяць в залежності від оператора.

 

На 2,1% зросло в ціні взуття, на 0,8% - одяг. Наприклад, пара чоловічих утеплених черевиків середньої цінової категорії тепер коштує більше на 40-50 грн. На 1,1% подорожчав готельний і ресторанний сервіс, на 1,3% - інші товари і послуги.

У жовтні істотно підняли вартість своїх послуг водоканали: за подачу води на 1,9% (на 30-50 коп. / Куб. М), за водовідведення на 1,6% (на 15-20 коп. / Куб. М).

 

Інші комунальні послуги додали в ціні 0,1-0,2%. Природний газ подешевшав на 4,2% або близько 15 коп. / Куб. м, потягнувши за собою вниз загальну вартість комунальних послуг. У підсумку вони в процентах арифметично подешевшали за місяць на 0,4%, хоча в гривнях платити доводиться більше.

 

Продовжило дешевшати пальне, хоча і символічно - на 0,1% або на 2-3 коп / л бензину. При цьому проїзд в автотранспорті подорожчав на 0,2%. Зате на 1,8% подешевшали нові автомобілі.

Залізниця суттєво знизила ціни на квитки - на 5,3%. Сталося це через щорічне зменшення з жовтня сезонного коефіцієнта (націнки) на квитки з 1,02 до 0,93. Зауважимо: з 25 по 31 грудня націнка знову збільшиться до 1,07.

 

Прогнози на листопад і грудень


У листопаді та грудні інфляція прискориться. За розрахунками фахівців Нацбанку, зростання цін за 2019 рік складе 6,3%, тобто в листопаді і грудні може бути інфляція більш ніж 1%.

Олексій Дорошенко (Нацрада економічного розвитку) впевнений, що зростання цін буде більше, 7-7,3%.

"Ціни ростуть зараз більш повільними темпами, ніж при незмінному курсі, тим більше при зростаючому. Інфляція знижується. Наприклад, за підсумками 2018 року вона була 9,8%, до цього - 13,6%. Основний фактор, який обумовлює зниження інфляції, - це саме укріплена гривня ", - говорить Олексій Дорошенко.

За його словами, на прискорення інфляції також вплине сезонне подорожчання овочів і зростання цін на природний газ і - як результат - на комунальні послуги.

 

 

532
2019-11-12

Додати коментар