Останні новини

Блог

Досягнення, що стоять перед Україною: чотири речі, які нам потрібно знати

 

Проаналізувавши висновки нового звіту Chatham House «Боротьба за Україну» Тімоті Еша, Джанет Ганна та Катерини Вольчук можна стверджувати, що Україна в даний час веде два окремих бої. Зовні вона повинна відбиватися від Росії і боротися з наслідками військового конфлікту. До цих пір країна не піддалася російській агресії, незважаючи на тяжкі втрати життя і території.

 

Внутрішньо Україна повинна модернізувати та реформувати своє неефективне управління, боротися з корупцією та забезпечити економічне зростання своїм громадянам. Модернізуючі сили, які симпатизують європейським нормам, Україна намагається протистояти вкоріненому консерватизму інтересів політичних та бізнес-еліт.

 

Основні досягнення та проблеми розвитку України за 2014-2018 рр.:

 

ПЕРШЕ. Нині 7% міжнародно визнаної території України анексовано Росією або контролюється проросійськими сепаратистами. Мінські протоколи, підписані у 2014–2015 роках, не забезпечили надійного припинення вогню та виникли війни низької інтенсивності. Американські політологи зазначають, що: «Російські розрахунки зміняться лише тоді, коли основні еліти сприймуть, що продовження цього курсу вже неможливе або вигідне».

 

ДРУГЕ. Україна докладає зусиль для створення на національному рівні ринкової економіки. Україні доклала зусиль для проведення більш глибоких і більш масштабних реформ протягом останніх чотирьох років, ніж у попередні 22 роки свого пострадянського життя. Основна макроекономічна стабільність була досягнута, економіка повернулася до зростання в реальному вимірі у 2016 році. Зараз розпочалася реформа системи управління в Україні. Фіскальна децентралізація збільшила місцеві бюджети в середньому на 30% на кожну громаду, а нова система державних закупівель - ProZorro - отримала Всесвітню премію у сфері державних закупівель і з моменту її запуску заощадила понад 31,2 млрд. грн.

 

ТРЕТЄ. Результати тривалої внутрішньої боротьби України з корупцією визначать наше майбутнє. Країна посідає 131 місце з 176 країн у Індексі сприйняття корупції Transparency International 2018 року. Незважаючи на створення нових антикорупційних агенцій, нове Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) та Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САПО) поки що не дають значних результатів.

 

ЧЕТВЕРТЕ. Протест Євромайдану 2014 року був викликаний тим, що уряд України призупинив плани щодо більш тісної інтеграції з ЄС. 2014 року українські громадяни вважали, що угода з ЄС може прискорити модернізацію та допомогти в боротьбі з корупцією. Станом на вересень 2017 року Україна підписала важливу Угоду про асоціацію з ЄС, відкривши економічні можливості та зрозумівши, що вона бачить себе як принципово європейську країну, а не російським супутником. Нині Європейський Союз є найбільшим донором України, який протягом 2014-2017 років забезпечив Україну майже 11 млрд. євро.

 

Отже, наше майбутнє зміниться лише в тому випадку, якщо українське керівництво своїми подальшими діями переконають США та Європу, що вони того варті. Необхідно вносити швидкі і радикальні зміни. Тільки тоді Україна буде в змозі зберегти свою територіальну цілісність і вільно вирішити свої внутрінші проблеми.

3245
2019-03-15

Маріна Запаранчук

студентка, політолог, НПУ імені М.П.Драгоманова