Останні новини

Блог

Чи може Володимир Зеленський бути реформатором? Аналізуючи думки експертів

Український актор, комік та шоумен Володимир Зеленський очолює всі рейтинги в Україні і з великою вірогідністю може бути наступним президентом. Дехто стверджує, що Зеленський є єдиним шансом країни на всповадження необхідних реформ і що він може розірвати стару систему.

 

Зеленський, який не має політичного досвіду, мав найбільшу підтримку серед респондентів у опитуванні, проведеному раніше минулого місяця Центром Разумкова в Україні. Опитування виявило, що за Зеленського проголосували 17,5% респондентів, 13,1% - за нинішнього президента, Петра Порошенка і 11,5% для колишнього прем'єр-міністра Юлії Тимошенко.

 

 Інше опитування Київським міжнародним інститутом соціології також виявило вищу підтримку Зеленського, ніж для Порошенка або Тимошенко. «Джерелом його популярності є те, що він проводить неортодоксальну виборчу кампанію», - вважає Тадеуш Іванскі, науковий співробітник Центру досліджень східних досліджень у Варшаві.

 

То чи може Зеленський бути реформатором? На думку багатьох експертів, відповідь «ні». Американський політолог Самуель Хантінгтон колись писав, що революцію впровадити легче, ніж реформу. Революція полягає в тому, щоб розірвати речі ззовні - і кожен може це зробити, від селянина до інтелектуала. Реформа набагато складніша за своїм значенням, її впровадження також набагато важче - тому, що це зміна речей зсередини.

 

Критики Зеленського бачать у його потенційному президентстві дві проблеми: його політичну недосвідченість і нібито близькість до олігарха Ігоря Коломойського. Не так давно, NBC News повідомило, що якщо він буде обраний президентом, Зеленський зіткнеться з постійною напруженістю з Росією, яка анексувала Крим у 2014 році, а також з руйнуванням економіки і поширенням масштабної корупції. Незважаючи на те, що популярність Зеленського в останні тижні різко піднялася, в основному через невдоволення громадськості традиційною політичною елітою, аналітики прагнуть вказати, що його підтримка може бути нестабільною. Вони також відзначають, що його політика та програма для уряду незрозумілі.

 

Враховуючи, що Зеленський не має чітко визначеної програми, важко оцінити політичні наслідки його потенційної перемоги на сьогоднішній день. Уряд на чолі з недосвідченими політиками може стати великою проблемою для України, країни, яка значною мірою залежить від іноземних донорів і програми допомоги Міжнародного валютного фонду.

 

У своєму  останньому відео Зеленський пояснює, що він не буде писати маніфест, як це роблять інші політики - бо всі вони звучать однаково, а обіцянки ніколи не зберігаються. Замість цього він попросив українців розповісти йому, які п'ять проблем вони вважають найбільшими для країни.

 

Через п'ять років після революції гідності та вторгнення Росії ситуація в Україні залишається нестабільною. Зеленський обіцяє, що він буде президентом лише на один термін, і запевняє: він не збирається спрямовуватися до принципів торгівлі, щоб залишатися при владі. Перший законопроект, який обіцяє прийняти кандидат, є законопроектом «Про владу народу». Таким чином, Зеленський хоче, щоб усі завдання та завдання українського уряду формували самі українці через референдуми.

 

«Війна на сході України повинна закінчитися», говорить Зеленський, хоч і не вдаючись у деталі про те, як саме це може статися. Виборча кампанія Зеленського значною мірою зосереджується на молодих російськомовних виборцях зі східної та південної України, які хочуть бачити свіжі обличчя в політиці. Його невимушена виборча платформа обіцяє мир, посилену боротьбу з корупцією і більш пряму демократію.

 

Але це малоімовірно. Критики не бачать Зеленського як самостійного політичного діяча. Перед Україною стоїть лише одна проблема. Справа в тому, що громадяни України не мають абсолютно ніяких засобів або влади, щоб вирвати контроль над своєю нацією від купки олігархів-побратимів. Наразі ніхто не розробив методу, за допомогою якого українці можуть бути позбавлені вкрадених активів. Ніхто не розробив методу, щоб відновилося верховенство права, щоб усі українцям гарантували безпеку України та територіальну цілісність. І наврядчи це вдасться Володимиру Зеленському. Будь-який сценарій недосвідченого політика для України поверне країну в сіру зону невизначеності, яку вона займала дотепер.

2034
2019-03-22

Маріна Запаранчук

студентка, політолог, НПУ імені М.П.Драгоманова