Останні новини

Новина

Вакцинація в Україні: Що потрібно знати та які завдання доручив Прем’єр- міністр головам ОДА

Олексій Гончарук – Прем’єр-міністр України дав доручення керівникам облдержадміністрацій організувати перевірку умов зберігання вакцин у своїх областях, після чого подати звіт про результати у МОН. А також почати найширшу інформаційну кампанію про користь вакцинації та ризики поширення інфекційних хвороб через низький рівень вакцинації серед населення.

 

Приводом для повного аудиту стала маса проблема з холодильним обладнанням в Україні, де зберігають вакцини. «Використовують холодильники, яким уже понад 30 років! Майже 20% холодильного обладнання закупили ще до 2000 року», – наголосив Гончарук.


Крім цього, в Україні широко користуються популярністю міфи про вакцинацію. Наразі проти дифтерії не вакцинувалась кожна друга доросла людина в Україні, серед дітей до року цей показник не кращий — трохи понад 65%. А ось після спалаху кору кількість щеплених від цієї інфекції набагато більша: серед дітей до року — 76% вакцинованих, до 6 років — 87%.


Чому важливо вакцинуватися від дифтерії і правця?


Дифтерія — це гостре інфекційне захворювання дихальних шляхів. Збудник дифтерії передається повітряно-крапельним шляхом або через предмети побуту, якими користувався хворий. Дифтерія найчастіше проявляється утворенням щільної плівки та набряку слизових оболонок, що блокує дихальні шляхи. Може призвести до смерті.


Правець - це гостре інфекційне захворювання, що виникає в результаті дії токсину на нервову систему. Токсин виробляють бактерій Clostridium tetani після потрапляння в рану з ґрунту, де вони перебувають у вигляді спор (форма існування бактерій, що забезпечує їм високе виживання). Спори часто присутні у кишковому тракті тварин, звідки потрапляють у ґрунт. Правець вражає нервову систему, провокує сильні та дуже болючі судоми м'язів тіла та може призвести до смерті. Можна інфікуватися збудником правця через рану або поріз, внаслідок укусів тварин чи травмування гострими предметами, уламками деревини. Від людини до людини це захворювання не передається.


Лише вакцинація рятує від дифтерії і правця. За даними CDC, 99% людей, що мають щеплення від дифтерії, не хворіють. Імунізація від усіх хвороб, за даними ВООЗ, запобігає 2-3 млн смертей у світі щороку, а ще 1,5 млн людей можна врятувати, якщо охоплення щепленнями збільшиться. Варто, наголосити, що щеплення від дифтерії та правця не дає імунітету на все життя, тому дорослим треба поворно вакцинуватися (проходити ревакцинацію) кожні 10 років, починаючи з 26-ти років. Водночас, якщо дорослий чи дитина від 7 років раніше не вакцинувалися від дифтерії і правця, треба отримати щонайменше три дози вакцини АДП-М з чітким інтервалом: спочатку перша доза, через місяць – друга, через 6 місяців після другої – третя. 


Прем’єр-міністр запевняє, що все має працювати навпаки: щеплення мають запобігати спалаху інфекційних хвороб у суспільстві, а не гасити їх. "Чому це важливо? Бо вчасна вакцинація — це питання колективної безпеки людей, адже коли дев’ять із десяти людей зробили щеплення, ймовірність захворіти — значно менша. З року в рік про щеплення в Україні поширюють купу міфів — то це небезпечно, то в Україні недостатньо вакцин. Це все неправда", – написав Гончарук у своєму Telegram-каналі.


Заразом, Гончарук зазначає, що в Україні вистачить вакцин на всіх. Адже, вже третій рік поспіль в кожний регіон країни централізовано закуповується ЮНІСЕФ за державні кошти та вчасно постачається достатня кількість вакцин для проведення календарних щеплень. У висновку, Прем’єр-міністр України наголосив, що своєчасна  вакцинація - це питання колективної безпеки людей, "адже коли дев'ять із десяти осіб зробили щеплення, ймовірність захворіти - значно менша".

 

Оксана ЛУК'ЯНЧУК

студентка, політолог,

НПУ імені М.П. Драгоманова

878
2019-12-05

Додати коментар