Останні новини

Новина

Фастівщина і здоров’я громадян в небезпеці!

Вже рік, як мешканці мікрорайонів «Мехколона» та «Миронівський парк» борються за право жити у екологічно безпечному місті. «Слово Громади» поцікавалися у депутата V скликання ФМР - Віталія Сокура про специфіку екологічної катастрофи в місті

«Пане, Віталіє, наша редакція уважно слідкує за вирішенням проблем екологічної безпеки у місті Фастові, адже чиста екологія – запорука здоров’я в громаді. Тож на якому етапі перебуває це в край актуальне питання?

     Доброго дня. Протягом року, ми збирали інформацію і факти щодо діяльності ТОВ «Еко-Втор», і врешті були просто вражені наскільки «чесними» та «відвертими» є іноземні інвестори з Китаю. Сьогодні на території ТОВ «Еко-Втор» (вул. Кожанське шосе, 4А, колишнє ЗЕТО) без дозвільних документів і технологій збудовано  пункт, на якому спалюються відходи, у тому числі, ввезені з Індії, Пакистану і інших держав. Внаслідок спалювання відходів на підприємстві зафіксовано викиди чорного кольору, які призводять до забруднення навколишнього природного середовища. Також підприємством бездозвільно та безпідставно було штучно створено 6 водойм. Відповідні звернення щодо порушень вже направлені до всіх контролюючих органів.

 

Але, що ж то за «установка» знаходиться на території підприємства яка своїми чорними викидами отруює містян? Чи є у підприємства бодай якісь екологічні висновки, щодо спалювання?

      Так. Є висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 18.07.2017 року (об’єкт експертизи - пальник твердопаливний). Але слід зазначити, що після проведеної експертизи Центром ім. Л. І. Медведя МОЗ України 11.07.2017 було надано рекомендації на такі термічні методи спалювання відходів підприємством ТОВ «Еко-Втор», а саме: багатоконтурний високотемпературний піроліз або спалювання у цементних печах вторинних відходів, що утворюються від переробки ПЕТ-пляшок.

   Жителів Фастова турбує безпека власного здоров’я та довкілля, адже при спалюванні відходів у місті відчувається стійкий задушливий запах.

   Як було зазначено у заяві ТОВ «Еко-Втор» про наміри щодо очищення димових газів, підприємством планувалося використання циклону СЕ-1120 з ефективністю очистки 99,98 %. Важливо, що циклони такого виду використовуються тільки для сепарації пилу з повітряного потоку.

   Проте які саме поліетиленові відходи будуть спалюватися на підприємстві у оприлюдненій заяві підприємством не деталізовано.

 

Яку шкоду здоров’ю людини наносить спалювання таких відходів?

     Наша ініціативна група, щодо захисту екологічної безпеки Фастівчан, наголошує про небезпеку спалювання відходів полівінілхлоридної плівки та інших відходів полімерів, що виготовлені на основі полівінілхлоридів (ПВХ).

   Окремо зазначу, що ПВХ при низькотемпературному спалюванні утворюють діоксини – надзвичайно небезпечні органічні сполуки, які належать до першого класу небезпеки. Діоксини мігрують на величезні відстані у повітрі, воді, потрапляють в організм людини, питну воду, харчові продукти, пригнічують імунітет, уражують печінку, нирки, викликають різні захворювання, в тому числі рак, вкрай негативно впливають на репродуктивну функцію та можуть спричинити смерть.

   Для безпечного спалювання полімерів, виготовлених на основі полівінілхлоридів, необхідна висока температура (>1200ºС) та багатоступенева система очищення викидів в атмосферу із використанням сорбентів. Такі технології спалювання та очищення викидів є дороговартісними та можуть сягати сотні мільйонів євро, включаючи вартість очисного обладнання 20-40 % від вартості всієї технології.  

  При спалюванні відходів пінополіуретану (поролону) атмосферне повітря забруднюватиметься ціанідами, при спалюванні відходів пінопласту, що виготовлений на основі ПВХ утворюватиметься токсична речовина – фосген, яка при третьому вдиху людиною може викликати моментальну смерть.

 

На санітарно-епідеміологічну експертизу подана інформація про об’єкт експертизи - пальник твердопаливний, який не відноситься до жодного термічного методу, що запропонований Центром ім. Л. І. Медведя.

    За фактом порушення правил екологічної безпеки під час проектування, розміщення, будівництва, реконструкції, введення в експлуатацію (ст. 236 Кримінального кодексу України).

 

Приватні інтереси стають вище за цінність здоров’я українців . А що Вам відомо про  обєми спалювання цього пластику і його походження?

    У заяві про наміри зазначалося, що передбачається спалювати 1940 тон відходів на рік на експериментальній установці. Однак, підприємством ввезено відходи з-за кордону вже подрібленого пластику в набагато більших кількостях. В цьому можна переконатися навіть неозброєним оком кожному мешканцю міста. Можна тільки уявити з під чого той пластик брався і які ж викиди будуть після його спалення.

 

Але представники підприємства ТОВ «Еко-Втор» кажуть, що вони приносять велику користь для міста. Це і нові робочі місця, і благоустрій та багато іншого. Що Ви можете сказати з цього приводу?

     Нам вдалося дізнатись, що на підприємстві працює аж 34 Фастівчанина. Уявляєте? На 50 000 населення аж 34 робочих місця! Більш того,  підприємство зареєстроване у місті Києві, тому і всі податки відповідно йдуть туди.

 

А що ж на цей рахунок вважає місцева влада?

     А от тут відбувається найцікавіше. Усім відомо, що Михайло Нетяжук особисто рекламував свої «досягнення» щодо залучення інвесторів з Китаю у Фастів. Мовляв це безпрецедентний випадок інвестиційного розвитку міста, і діяльність ТОВ «Еко-Втор» є тому успішним прикладом. Проте сьогодні ми всі на собі відчуваємо це інвестиційне «благо».  Коли ми звертаємось до Михайла Нетяжука щодо вирішення цього наболілого питання, наш міський Голова ніби ігнорує думку громадян і всіляко уникає від вирішення даної проблеми. Спочатку він створював якісь комісії, до яких не входив жодний заявник. Потім дійшло взагалі до абсурду – підписання меморандуму з китайцями. Суть меморандуму полягає в тому, що вони виправляться і будуть дотримуватись норм чинного законодавства. Але всі ми бачимо та відчуваємо їхні «виправлення» щоп’ятниці та щосуботи уночі, коли і відбувається сам процес спалення. Депутат Фастівської міської ради Іван Неживий першого ж робочого дня після Нового року одразу ж зареєстрував депутатське звернення, щодо включення та вирішення даного питання на найближчій черговій сесії. Питання пройшло погодження постійної профільної комісії одноголосно. Але в порядок денний внесення даного питання Михайло Нетяжук вважає недоцільним. Тож міський голова, в черговий раз плюнув на здоров’я Фастівчан. Звичайно, бо йому ж тут не жити. Закінчиться каденція і мер поїде туди, звідки приїхав. А ми будемо ще довгі роки розгрібати його сміття» - стверджує Віталій Сокур.

 

Фастівчани, спалювання відходів ТОВ «Еко-Втор» не забезпечує належних термічних методів та створює загрозу для довкілля і людей через забруднення атмосферного повітря.

1809
2018-01-23

Додати коментар