Останні новини

Новина

Яким є рівень індексу соціальної згуртованості та примирення (SCORE) в Україні?

У п’ятницю, 13 липня в Українському кризовому медіа-центрі відбулась презентація результатів опитування Індексу соціальної згуртованості та примирення (SCORE) в Україні.

В офіційному повідомленні організаторів нагоошується, що навесні 2018 року, за підтримки USAID, SeeD завершено другу хвилю досліджень в Україні. Кількість опитаних, в тому числі громадян тимчасово окупованих територій, досягла 10 000 людей.

Головними ж темами цьогоріч стали конструктивна громадська діяльність, підтримка реформ, психо-соціальні впливи війни на суспільство та проблеми тимчасово окупованих територій. 

В презентовних результатах дослідження головний фокус уваг був приділений характеристики ряду питань: Перший. (Не)Підтримці реінтеграції Донбасу. Друге. Підтримка процесу реформ в Україні. Третє. Специфіці сприянян розвитку констурктивного громадянства та об'єднавчих ідей національного розвитку.

Якщо говорити  про особливості міжгрупових відносин та майбутнє Донбасу дослідження продемонструвало, що українці на непідконтрольних українському уряду територій і на підконтрольних  мають однакове бажання об’єднатися. Водночас, на думку дослідників на Заході підтримка реінтеграції значно слабша, ніж на Сході. Підтримка у Західній Україні слабне через утому від війни і браку розуміння або помітного прогресу миротворчого процесу. В той же час окуповані частини країни розчаровані зусиллями уряду закінчити війну. Проте, на думку дослідників, результати демонструють, що врахування точки зору Донбасу в дискусії щодо миротворчого процесу буде ключовим фактором його успішності.

Дослідники відмічають, що в громадській думці з оцінки міжгрупових відносин відбулись певні зрушення. Так, з однієї сторони, зміцнилося відчуття людської безпеки та громадський оптимізм, що створює можливість для конструктивного діалогу, з іншого, зростання втоми від війни та відсутність будь-якого прогресу в процесі пошуку розв'язання зміцнює антиурядові настрої, особливо у Західній Україні.

Якою є підтримка реформ в Україні?

У рамках дослідження SCORE ідентифіковано та виміряно рушійні сили та стратегічні точки входу для зміцнення підтримки громадськістю процесу амбіційного реформування України. Зокрема наголошується, що рівень підтримки усіх реформ, за винятком приватизації залишається дуже низьким. Чи не найбільш скептично люди ставляться до «реформ гаманця», тобто реформ пенсійної системи, охорони здоров’я та комунальних служб.

Показово, що і корупція залишається основним приводом для невдоволення громадськості, але підтримка антикорупційної реформи слабне, бо люди перестають вірити у можливість прогресу. В той же час дослідники відмічають, що існує кореляція між економічною безпекою та реформами (тобто, люди очікують, що реформи призведуть до відчутного покращення рівня життя).

Актуальним для України як демонтсрують результати дослідження є те,що зміцнення громадянських цінностей позитивно впливає на ставлення до реформ.

Чи поширені серед населення України конструктивні та демократичні громадянські цінності?

Геополітичні уподобання стають менш важливими. Так у Східній Україні спостерігається деяка підтримка ЄС, тоді як мешканці Західної України до відносин із Росією ставляться більш скептично. В той же самий час, у Східній і Південній Україні зростає коло толерантних реформаторів. Однак багато проросійськи налаштованих українців не відчувають свобода вираження своїх політичних поглядів, що призводить до громадянської пасивності значної частини населення.

На Сході та Півдні спостерігається сильна підтримка плюралістичної української ідентичності, а на Заході переважає розуміння української ідентичності в етнічному  ​​контексті.

Є можливість об'єднання навколо національної ідеї, що базується на соціальних послугах, громадянській активності и належному державному управлінні, як головних західних цінностей.

Для довідки:

Індекс SCORE - це інструмент дослідження та аналізу, який допомагає учасникам політичного процесу та зацікавленим сторонам в Україні зрозуміти політичні уподобання, чинники конфлікту та соціальної згуртованості. Він допомагає ідентифікувати потенційні загрози національній єдності та стабільності під час демократичного переходу Україні. Індекс SCORE був розроблений у 2012 р. Центром сталого миру та демократичного розвитку (SeeD) у співпраці з Програмою розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) і USAID. Окрім України, він також використовувався на Кіпрі, у Боснії і Герцеговині, Непалі, Ліберії, Молдові та Іраку. Дослідження Індексу SCORE проводилося в Україні на загальнонаціональному

1672
2018-07-13

Додати коментар