Останні новини

Новина

За що мають зупиняти автовласників поліція? Чіткий перелік

В рамках рубрики правова освіта в громаді, хотіли б акцентувати увагу читачів нашого видання та тих з них, хто є чи планує стати автовласником на законних підставах зупинення вашого авто поліцейськими.

 

Як наголошує ресурс auto.24tv.ua  перевірка в водія полісу автоцивілки незаконна без оформлення протоколу за інше порушення чи ДТП.  Як не дивно, але знання цього факту значно мінімізує правовий хаос, який допускається зі сторони правоохоронців, так і кермувальників авто.

Показово, що на сьогоднішній день українські суди не зважаючи на невтішну репутацію судової ссистеми України масово визнають дії поліцейських незаконними і продовжують скасовувати штрафи поліції через безпідставне вимагання полісу страхування. Так, для прикладу Святошинський районний суду м. Києва у рішенні від  4 липня цього року зазначив, що "обов'язок водія пред'явити на вимогу поліцейського для перевірки поліс страхування виникає лише у випадках складання відносно даного водія протоколу". Аналогічну позицію висловлював Вищий адміністративний суд.

Своє рішення вони мотивують тим, що згідно п. 21.2 Закону "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" чітко вказано: “контроль за наявністю договорів обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів здійснюється відповідними підрозділами Національної поліції при складанні протоколів щодо порушень правил дорожнього руху та оформленні матеріалів дорожньо-транспортних пригод”. Інших причин складення протоколу про відсутність полісу автоцивілки у поліції нема.

Згідно Кодексу про адмінпорушення, відсутність у водія автоцивілки карається штрафом всього у 425 грн. Тим не менш це не звільняє автовласника від елементарної відповідальності за стан свого "залізного коня", адже чим більше складає автомобіль  небезпеки тим більше ризиків травматичних наслідків для інших учасників руху.

Тим не менш, кожен водіє має знати, що  є лише два випадки, коли поліцейський може перевірити поліс автоцивілки та виписити протокол за його відсутність:

 • - при складанні протоколу щодо порушень правил дорожнього руху;
 • - при оформленні дорожньо-транспортної пригоди.

Відповідно, якщо  водій не порушив ПДР і на нього не складється протокол, то і штрафувати за відсутність автоцивілки поліцейські в будь-якому регоіні України не мають права. Хоча  і від наявності страхового полісу автоцивілки у водія є обов’язковим згідно парвил дорожнього руху.руху. Тому їздити без нього чи з полісом, час дії якого вийшов, не потрібно. 

Отже, закон "Про національну поліцію" передбачає чіткий перелік з 9 підстав зупинки транспортного засобу:

 1. якщо водій порушив Правила дорожнього руху;
 2. існують очевидні ознаки, що свідчать про технічну несправність транспортного засобу;
 3. якщо є інформація, що свідчить про причетність водія або пасажирів транспортного засобу до вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення;
 4. транспортний засіб перебуває в розшуку;
 5. необхідно здійснити опитування водія чи пасажирів про обставини вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути;
 6. необхідно залучити водія транспортного засобу до надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або поліцейським або як свідка під час оформлення протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів дорожньо-транспортних пригод;
 7. уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження чи заборону руху;
 8. спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху;
 9. порушення порядку визначення і використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв.

Таким чином, поліцейський зобов’язаний поінформувати водія про конкретну причину зупинення ним транспортного засобу з детальним описом підстави зупинки.

Відповідно в разі, якщо ж поліцейський називає причину зупинку, яка відсутня у зазначеному вище переліку, то ви маєте повне право відмовити йому у наданні для перевірки документів. 

 

1940
2018-07-25

Додати коментар