Останні новини

Новина

Експерти про конкурс на суддів Вищого Антикорупційного суду. Критичні оцінки

Питання прозорості вимог до кандидатів на конкурсів суддів Вищого Антикорупційного Суду України, не допущенню повторення порушень, які мали місце під час конкурсу до Верховного Суду України та терміни, в яких може запрацювати така судова інстанція, 10 серпня були окреслені в рамках прес-сніданку в Реанімаційному Пакеті Реформ.

 

За словами експертки РПР, координаторки Громадська рада доброчесності Галини Чижик, в умовах першого етапу конкурсного відбору, важливою є всебічна увага медіа та громадськості до процесц відбору суддів Вищого Антикорупційного Суду України (далі, ВАСУ). Експертка переконана, що не зважаючи на високі суспільні очікування від початку роботи даної судової інституції, є ризики, що Вища Кваліфікаційна Комісія Суддів може "протягти" через конкурс "своїх" людей. Крім того очевидними є ознаки закритості процесу конкурсного відбору кандидатів в антикорупційний суд. Серед них, закритий для експертів, громадськості, методики оцінювання кандидатів, а також акцент конкурсногої комісії на прискпіливій спеперевірки, яка до слова стосується саме адвокатів, вчених але не суддів зі стажем. Такий вибіроковий підхід до оцінки кандидатів, на її точку зору може зашкодити якісному процесу відбору кандидатів.

 

Співзвучним з критичними оцінками ексртки РПР виявився і виступ Максима Костецькогоексперта РПР та TI Ukraine. На його думку, органи влади в Україні тривалий час системно не сприяли створенню ВАСУ. Відповідно, чим більшою мірою буде громадська та публічна увагу до конкурсного відбору, тим більше буде якісних кандидатів на заміщення суддів антикорупційного суду і як результат ми отримаємо якісний суд.

 

Досить контрреверсійною виявиласб і теза Віталія Титича, член Громадської ради доброчесності . За його оцінкою, даний конкурс відбору з його всіма особливостями, критреріями відбору, прозорістю процедур унеможливлює досягнення поставлених цілей, а саме - створення незалежної і неупередженої судової інституції.

 

Свою думку щодо початку конкурсного відбору наголосила і Лариса Гольник,суддя Октябрського районного суду Полтави, суддя-викривачка, кандидатка на посаду судді Вищого антикорупційного суду. Вона акцентувала, щоб подальші конкурси до судових інстанцій мали якісний результат, бажано, щоб діючі та нові судді не  відривались від реальності, не формували окрему , непідконтрольну касту осіб. Важливо, щоб кожен суддя постійно професійно самовдосконалювався та перебував в діалозі із юридичною спільнотою.

 

Враховуючи, що конкурсний етап прийняття документів від кандидатів до ВАСУ тривати до 14 вересня 2018 року, логічними питаннями лишаються подальші дедлайни конкурсного відбору. Про них,  в свою чергу відповіла, Анастасія Красносільська, спеціаліст з адвокації Центр Протидії Корупції. Експерт зауважила журналісту "Слово Громади", що акон не передбачає досить чітких часових рамок конкурсного відбору, їх на власний розсуд вказує ВККС. За її прогнозом, до початку жовтня можна очікувати список відібраних ВККС кандидатур. Потім до початку листопада  моужть бути проведені практичні іспити з відбраними кандидатами і як переможний вінець вже в січні наступного року можна буде очікувати чітки список з 39 переможців, що стануть суддями Вищого Антикорупційного Суду, але з точки зору виборчої доцільності, оголошення результатів можуть відягти до президентських виборів.

1818
2018-08-10

Додати коментар