Останні новини

Новина

Сергій САРАНОВ: Передвиборчий період дуже багатий на лозунги типу «Бандитам-тюрми!»

Феномен корупції в Україні на всіх рівнях, і наполітичному, так і на експертному, визнається як найбільший виклик політичній та економічній стабільності держави. Про корупцію в українській державі, її регіонах, причинах і шляхах протидії їй зі сторони громадськості. Саме про це, видання "Слово Громади" поспілкувались із президентом громадської організації "Міжнародна спеціальна антикорупційна колегія" - Сергієм Сарановим.

 

Як би ви оцінили масштаби, специфіку і наслідки для держави від корупції ?

 

Ми в колегії розглядаємо явище корупції на одному рівні з державною зрадою. Нещодавно наші експерти в рамках моніторингу новин знайшли інформацію про відкрите кримінальне провадження навколо корупційної справи в рамках діяльності Укравтодору, через яку держава понесла збитки близько 220 мільйонів гривень. Свого часу про це писали найбільші дайджести країни, наприклад, «Кореспондент.net». І це лише одне з багатьох проваджень, які і досі не розкриті. Доречі, за інформацією, яку надав сам міністр Омелян, за ці гроші можна було б відремонтувати якнайменш 10 км доріг. Можливо, ця цифра комусь не здається великою, то я пораджу згадати масові ДТП на трасі Київ-Одеса, що відбувались не так давно. Для тих людей і 10 кілометрів нормальної дороги могли стати вирішальними.

 

Як би ви оцінили антикорупційну політику держави? В чому її сильні та слабкі сторони?

 

Безумовно, разом із різноманітними кредитами та траншами від іноземних партнерів в країні виникла ще більш серйозна потреба в якісному та комплексному контролі витрат. Варто сказати, що якими б незрозумілими не були наразі деякі функції НАБУ та НАЗК, вони все ж діють за встановленими пріоритетами. Досить вагомим з 2016 року встиг стати сервіс PROZORRO, який надає інформацію про тендерні торги та відкриті аукціони. Ми також підтримуємо остаточне впровадження антикорупційного суду. Процес відбору суддів був нелегким, проте тепер ми точно будемо знати, що судити людей за корупцію будуть не такі самі корупціонери. 

 

Щодо слабких сторін… Одна з них - в тому, що подібні зміни варто адаптувати до суспільства, в якому вони впроваджуються, а не просто робити все, як радять західні партнери. Друга – поганий рівень комунікації із людьми. Якщо ви зараз вийдете на вулицю і запитаєте у перехожих, у чому різниця між НАЗК і НАБУ, то  якнайменш третя частина з них не знає, що це за структури і на що вони направлені, не говорячи вже про їх функції. Третій момент полягає у відсутності нормативної бази щодо співпраці структур НАБУ і НАЗК з викривачами – особами, які добровільно повідомляють про корупційні правопорушення або правопорушення, пов’язані з корупцією.

 

Які причини породжують корупцію на національному і регіональному рівні?

 

Суспільні стереотипи. Соціологічні дослідження говорять про те, що українці звикли до корупції і вважають її зручною. Побудувати гідну та ефективну систему протидії корупції можна тільки тоді, коли суспільство буде готовим визнати, що з корупцією дійсно варто боротися.

 

До чого може привести безкарність корупції ?

 

З цього приводу я нещодавно випустив свіжий блог на платформі «Кореспондент». Наразі ми з командою «Міжнародної спеціальної антикорупційної колегії» розвиваємо тему корупційних правопорушень, пов’язаних з ДТП. Серед основних наслідків хабарництва ми позначаємо повну або часткову відсутність вчасних покарань для винних в ДТП, що призводить до погіршення дорожньої ситуації з точки зору поведінки водіїв на дорогах, а це означає – зростає кількість ДТП, а разом з ними – кількість травмованих та загиблих унаслідок аварій. Як приклад можемо навести кримінальне провадження стосовно ДТП в Харкові за участі Олени Зайцевої, що триває майже два роки та досі знаходиться на стадії судових дебатів. Серед основних наслідків нецільового використання державних коштів є погіршення якості доріг, брак дорожніх знаків та обладнаних пішохідних переходів, що також призводить до великої кількості ДТП і відповідних наслідків.

 

В контексті виборчих процесів, чи варто очікувати гідних антикорупційних пропозицій ?

 

Пропозицій очікувати варто. Але до них потрібно ставитись критично, бо вони можуть так і залишитись пропозиціями, на кшталт зняття депутатської недоторканності. Нажаль передвиборчий період дуже багатий на лозунги типу «Бандитам-тюрми!», але, як показує український досвід, від лозунгів до дій щодо покарання обвинувачуваних переходить мало хто.

 

Яким чином виховати нульову терпимість в суспільстві до корупції  в тому числі політичної?

 

Як я зазначав раніше, варто підіймати рівень комунікації між державою та суспільством, розтлумачувати причини корупції та її наслідки, а також більш активно висвітлювати в медіа гучні провадження, пов’язані з корупцією. Антикорупційна складова має впроваджуватись ще в шкільну програму в рамках предметів, пов’язаних з історією та правом. Правову культуру потрібно виховувати. Це не буде швидко, проте за десять років ми отримаємо покоління вихованих на антикорупційних засадах людей – і це буде головним здобутком для майбутнього Української держави.

 

Фото на головній: «Корумповане законодавство», фреска Еліу Веддера, 1896 (фрагмент). 

 

Про співрозмовника:

Сергій Саранов, президент громадської організації "Міжнародна спеціальна антикорупційна колегія", президент Міжнародного благодійного фонду Преподобного Сергія Радонезького, громадський діяч, ініціатор понад ста соціальних і благодійних проектів

 

1646
2019-02-14

Додати коментар