Останні новини

Новина

Зовнішня міграція: наслідки військового конфлікту

Згідно з глобальними оцінками МОП щодо трудових мігрантів У 2017 році трудові мігранти становили 164 мільйони з приблизно 258 мільйонів міжнародних мігрантів у світі. До кінця 2016 року 59,5 мільйонів осіб були насильно переміщені по всьому світу внаслідок воєн, конфліктів або переслідувань - більше людей, ніж будь-коли раніше, починаючи з початку записів.

 

Нині майже 4 мільйони українців, або 16% населення працездатного віку, є трудовими мігрантами. Анексія Криму і початок військових дій на Донбасі сильно вплинули на міграційні процеси. Найбільший рівень безробіття спостерігається в підконтрольній Україні частинах Луганської та Донецької областей – 16,6% і 14,6% відповідно. У 2014-2017 роках відбулося скорочення міграційного потоку в Російську Федерацію з 11 до 8 млн. осіб. Водночас, поїздки до Польщі зросли на 40% - кількість переїздів у зазначений період зросла з 14 до 20 мільйонів. Bloomberg повідомляє, що в період з 2015 по 2017 рік, українці мігрували тако ж в Італію (147 тис.), Чехію (122 тис.), США (23 тис.) та Білорусь ( 22000).

 

За даними Інституту економіки та прогнозування Національної академії наук України, з 2015 року країна втрачає близько 40 млрд. грн. щорічно через зовнішню міграцію українців.

 

Внаслідок погіршення економічної ситуації в Україні, спричиненої військовим конфліктом, та девальвації доходів, отриманих українцями в реальному вимірі, відбулося збільшення масштабів трудової міграції українців до ЄС.

 

Головним чинником, який змушує українців виїжджати за кордон (як для заробітку, так і для постійного проживання), є різниця в оплаті праці. Слід мати на увазі, що Україна закрила 2014 рік з падінням 7% ВВП. У першому та другому кварталі 2017 року зниження ВВП становило 17% та 14% відповідно. Все це сприяло суттєвому зниженню рівня реальних доходів громадян України.

 

Як зазначає викладач Київської школи економіки Ганна Вахітова: «І хоча Україна залишається однією з найбідніших країн Європи, ми не можемо нічого зробити». Людське бажання мати гідну зайнятість і засоби для існування завжди лежать в основі міграційного розвитку.

 

Конфлікт в Україні ще не закінчився і важко зробити якийсь певний прогноз. Очевидно, що багато українських біженців з Донбасу та Криму не зможуть повернутися додому через знищення майна та інфраструктури. Таким чином, переміщення громадян України через воєнний конфлікт має істотний вплив на національну економіку і стримуватиме плани реформ уряду в подальшому.

 

Експерти переконані, що для України трудова міграція є стабільним процесом, що відображає явища, які давно склалися в Україні. Якщо держава та українські роботодавці не забезпечать адекватного європейського рівня заробітної плати разом з підвищенням продуктивності праці, кількість мігрантів зросте ще більше.

1420
2019-03-12

Додати коментар