Останні новини

Новина

Чи дієва програма ’’Лікування українців за кордоном’’?

Понад 10 років в Україні діє програма лікування українців за кордоном. Програму запровадили з метою порятунку життя тим, кому не можуть надати допомогу на батьківщині.

 

Як зазначається на сайті міністерства охорони здоров’я України найпоширеніша причина для відправлення хворих за кордон - потреба в трансплантації кісткового мозку або органів, лікування онкологічних та онкогематологічних захворювань, нейрохірургічні втручання, діагностика генетичних захворювань, малоінвазивні операції. У 2017 році пацієнтів лікували у клініках 11 країн - Білорусії, Туреччини, Індії, Ізраїлю, Італії, Німеччини, Польщі, Іспанії, Чехії, Швейцарії, Литви. На сьогодні найчастіше українці їдуть до Ізраїлю і Німеччини ,яких останнім часом наздоганяє Туреччина. Щодо Туреччини, то ця країна є новаком у галузі охорони здоров’я з погляду українців.

 

За даними Турецької асоціації медичного туризму, Україна, разом з Росією, Азербайджаном, Німеччиною і низкою інших держав ЄС, стала одним з головних ринків, які забезпечують
попит на медичні послуги у Туреччині. Ще однією важливою причиною, чому Туреччину обирають українці для лікування є її географічна близькість до України, ціни, а також безвізовий в’їзд. Крім того, як пояснює голова організації "Всеукраїнська платформа донорства "iDonor" Ірина Заславець, на лікування до Туреччини відправляє міністерство охорони здоров'я України. Державним коштом українці їдуть на трансплантацію кісткового мозку. 


Якщо розглянути віковий розподіл пацієнтів, у 2017 році майже третину їх складали діти. За даними Української асоціації медичного туризму (УАМТ), у 2018 році з метою діагностики і лікування за кордон виїхало близько 150 тисяч українців. 

 

На програму «Лікування громадян України за кордоном» у Держбюджеті 2019 року закладено рекордну сумму — 689,9 млн грн. З них 608 млн грн вже виділено на лікування.  У рамках бюджету програми на 2019 рік залишиться орієнтовно 81 млн. грн. Щороку кількість людей, яким оплачують лікування за кордоном коштом Державного бюджету, зростає. Зокрема, у 2018 році направлено на лікування 278 українців. Це на 19% більше ніж 2017 року і найбільше за всю історію існування програми. Тільки за перше півріччя 2019 року лікуватися в закордонних клініках державним коштом відправлені 272 пацієнта.

 

 

Поки в МОЗ звітують про лікування за кордоном, у Рахунковій палаті діяльність міністерства критикують. Звіт аудиторів констатує, що МОЗ так і не забезпечив ефективного витрачання коштів. Іншими словами, корупційні діри й законодавчі прогалини не ліквідовано, а пацієнти місяцями чекають у черзі на розгляд документів комісією. Проте в офіційних повідомленнях МОЗ зазначено: черги скоротили з року до тижнів, і це попри зростання кількості звернень.  


Ще однією претензією Рахункової палати є недоведена ефективність лікування. Як відомо, що у 2016-2017 роках 43 пацієнти із 358 відправлених за кордон (тобто 25 відсотків) померли під час або після завершення лікування.  У МОЗ на це відповіли, що йдеться про продовження життя важкохворим пацієнтам, і в 75 процентах випадків лікування є успішним. 


У висновку, можна зазначити, що програма ’’Лікування громадян України за кордоном’’ – дієва та важлива для українців і це єдиний шлях вирішення проблем наразі. Проте, якщо б в Україні діяла система трансплантації, це б дозволило збільшити кількість пролікованих українців в 3-4 рази порівняно з кількістю пролікованих за програмою. Так, наприклад, вартість пересадки серця за кордоном складає в середньому 3 млн грн. В Україні можна робити таку операцію за 150 тис. грн. За ці гроші можна пролікувати 20 пацієнтів, які потребують трансплантації серця.

 

Оксана ЛУК'ЯНЧУК

студентка, політолог,

НПУ імені М.П. Драгоманова

993
2019-11-22

Додати коментар