Останні новини

Новина

«Рецепт» успіху реформ від МВФ для України

Відносини МВФ з Україною завжди були одними з найбільш гучних та найскладніших взаємодій. США та Європа послідовно заохочували МВФ продовжувати займатися Україною, розглядаючи це як засіб для створення основної ринкової орієнтації, інтеграції України із Заходом та зменшення регіонального впливу Росії. Вторгнення Росії в Крим та на Донбас посилило ці погляди, і вони, безумовно, дотримуватимуться їх у майбутньому. З революцією Євромайдану 2014 року, народ України та міжнародна спільнота відчули можливість для кардинальних змін.

 

Управляючи різними умовами старту та економічними зв'язками, МВФ бачить «рецепт» успіху для України в чотирьох основних «інгредієнтах»:

1. Great People (Великі люди).
Сміливі лідери, які не побоялися взяти на себе відповідальність за «шокову реформотерапію» і, що не менш важливо, за пояснення її наслідків для громадян. Їм довелося нелегко, реформи проводилися в умовах гострої економічної кризи і відсутності розуміння. Наполегливість, цілеспрямованість і радикалізм керівництва країни стануть запорукою успіху, незважаючи на відсутність досвіду.


2. Smart strategies (Розумні стратегії).

У роки після комунізму більшість реформ ґрунтувалися на трьох ключових компонентах: лібералізація цін, приватизація та стабілізація державних фінансів (мається на увазі скорочення дефіциту бюджету та відсутність його монетизації за рахунок друку грошей). Ці заходи сьогодні звучать тривіально, і на даний момент «розумна» стратегія існує лише формально. Але при правильному підході до накопичення ресурсів розумна стратегія може бути складена порівняно швидко.

 

3. Magnet Europe (Магнетизм Європи).
Кілька «темних» років режиму Януковича та агресії Росії значно покращили ставлення українців до Європи. Зміни в думці людей вплинули на політичний ландшафт.

 

4. External support (Зовнішня фінансова підтримка).
Україна користується безпрецедентною підтримкою Заходу. МВФ розуміє складність економічної та політичної ситуації і не вимагає безумовного виконання критеріїв програми «25 років перехідного періоду: посткомуністична Європа та МВФ». За останні два роки уряд здійснив кілька важливих кроків для стабілізації економіки та повернення її до зростання. Ми повернулися до зростання. Це була важка робота, як і все, що могло піти проти нас: була військова агресія, економічна агресія, політичні потрясіння після революції та нестабільні ринки товарів. Все це залишило країну в дуже поганому стані. Нині Україна повернулася на шлях до зростання, оскільки в останній час держава зосередилися на реформах.


Зараз країна знаходиться в середині програми МВФ, і завдання полягає в тому, як рухатися вперед. Рецепт - завоювати довіру, і чим раніше люди почнуть відчувати результати реформ, тим краще. Це не обов'язково повинні бути економічними реформами. Україна повинна зосередитись на деяких власних ініціативних реформах, які не передбачені програмою МВФ, але які важливі для розвитку України та добробуту українців: наприклад, реформи охорони здоров’я та освіти.

 

Маріна ЗАПАРАНЧУК

студентка, політолог,

НПУ імені М.П. Драгоманова

1159
2019-11-25

Додати коментар