Останні новини

Новина

Трансформація системи охорони здоров’я: основні досягнення

Трансформації в охороні здоров'я стосуються всіх. Головна мета - дати всім українцям рівний доступ до якісних медичних послуг та відновити систему охорони здоров’я, щоб вона була орієнтована на пацієнтів.

 

Загальні видатки на охорону здоров’я в Україні, пацієнтів та уряду у сукупності відповідають середнім показникам багатьох європейських країн. Але гроші, наявні в системі, використовуються неефективно. Незважаючи на те, що українці сплачують близько 3 млрд. грн. щорічних податків на охорону здоров'я, 640 тис. українських сімей стикаються з банкрутством через хворобу, оскільки їм доводиться платити за дороге лікування з власної кишені.


Основні зміни в рамках трансформації системи охорони здоров'я:


1. Представлення гарантованого урядом пакету медичних послуг. 

Уряд взяв на себе чіткі зобов'язання щодо фінансування медичних послуг. Гарантований державою пакет медичних послуг буде ґрунтуватися на пріоритетах охорони здоров’я в Україні в межах державних коштів. Гарантований державою пакет медичних послуг (програма медичних гарантій) буде включати досить широкий спектр медичної допомоги та медикаментозної допомоги. Вартість таких послуг буде повністю понесена Національною службою охорони здоров’я країни. Невідкладна, первинна, амбулаторна, лікарняна та паліативна допомога будуть фінансуватися урядом у рамках програми медичних гарантій. Що пацієнтам доведеться оплачувати власними коштами - це такі послуги, як невідкладна стоматологічна допомога, консультація лікаря без направлення, естетична медицина тощо.

 

2. Єдиний національний покупець медичних послуг.


Національна служба охорони здоров’я України була створена 30 березня 2018 року в рекордно короткий час як центральний урядовий орган, який здійснює головний принцип  медичної реформи «гроші йдуть за пацієнтом» та сплачує ціну медичних послуг, які фактично були за умови. У 2018 році НГСУ уклала контракти з 623 закладами охорони здоров'я та приватними закладами охорони здоров’я та самозайнятими терапевтами, які надають первинну медичну допомогу. Українцям випала можливість обирати свого терапевта в медичному закладі.


3. Введення принципу «гроші йдуть за пацієнтом».


До початку 2019 року всі заклади первинної медико-санітарної допомоги повинні перейшли на нові рамки фінансування, уклавши контракти з НГУУ. Починаючи з 2020 року, заклади всіх рівнів охорони здоров’я перейдуть до фінансування НГУУ. Уряд припинить виділяти кошти на основі кошторису витрат на утримання певного закладу охорони здоров’я, незалежно від того, належить йому держава чи громада. Натомість заклади охорони здоров’я повинні перетворитись на автономні суб’єкти господарювання, яку будуть фінансуватися за медичні послуги, які фактично надаються пацієнтам.

 

4. Впровадження системи електронного здоров’я «e-Health».


Застаріла звітність на паперовій основі відходить у небуття. Усі медичні записи стануть електронними. Це зніме навантаження на лікарів, дасть їм змогу надавати якіснішу та швидшу медичну допомогу пацієнтам.

 

5. Програма доступних лікарських засобів.


Пацієнти з серцево-судинними захворюваннями, діабетом II типу або бронхіальною астмою мають право на ліки. Сьогодні у програмі беруть участь 7937 аптек. Пацієнти, які страждають на серцево-судинні захворювання, діабет другого типу або бронхіальну астму, можуть отримати 261 препарат за програмою, у тому числі 59 абсолютно безкоштовно. У 2018 році Всесвітня організація охорони здоров’я провела оцінку урядової програми доступних лікарських засобів в Україні та була чітко переконана, що система відшкодування в Україні успішно запроваджена.


Отже, Уряд прямує до своєї основної мети - забезпечити доступ до якісного та ефективного лікування найбільш широко розповсюджених захворювань для кожного українця.

 

Маріна ЗАПАРАНЧУК

студентка, політолог,

НПУ імені М.П. Драгоманова

997
2019-11-26

Додати коментар